Teď, nádech a leť

Teď, nádech a leť/ Martin C. Putna, 13. 5. 17, 19.30Martin C. Putna

13. května 2017, 19.30, restaurace Hotelu Sudety v Chomutově
Vstupné 130 – 180 Kč (dle vašeho uvážení).
Rezervace stolu na mk@hotelsudety.cz


Teď, nádech a leť – Praha/ Pardubice
SLEPICE NENÍ PTÁK, UKRAJINA NENÍ CIZINA

Portrét života narušeného válkou a vůle přetrvat. Mozaika sestavená ze střepů osudů těch, kteří nepřišli s válkou přímo do styku, ale ona přesto ovlivňuje jejich životy, i těch, kteří se jí dobrovolně nebo nedobrovolně, na té či oné straně, účastní. Skutečnost složená z rozporů a absurdit, na které nelze mít názor, které nelze hodnotit – ale také o nich nelze nemluvit. Jsou blízko. Zajímavější než argumentovat a vyvracet názory je ptát se, jak se zformovaly. V kontextu okolností života a zaměření propagandy, které se zdařilo do něho proniknout, jsou postoje (téměř) každého člověka pochopitelné, a poznání motivací může vést k porozumění.

Práci na představení začala výpravou na jižní a východní Ukrajinu. Písně a příběhy nám poskytly: příslušníci etnických a náboženských menšin v Besarábii (Gagauzové, Moldavané, staroobřadci), paní Ljuba z městečka Vilkovo, slečna Ira z Tatarbunari, dobrovolníci červeného kříže Mariupol a anonymní uprchlíci z válečné zóny, sestry Zoja a Katia z vesnice Respublika v Donbasu, členky donbaského souboru Divina, členové divadla Teatr Pereselenca v Kijevě – uprchlíci z válečných zón, paní Svitlana a pan Serhij z Kijeva – členové souboru Drevo a účastníci Majdanu, dále anonymní obyvatelé Oděsy, Mariupolu, vesnic a městeček Besarábie.
Dalšími zdroji příběhů, scén a obrazů jsou záznamy ukrajinských a polských reportérů, kteří díky odvaze a dobré znalosti prostředí i jazyka mohli proniknout hluboko do podstaty konfliktu i lidských osudů.

Režie: David Zelinka
Texty a úprava textů: David Zelinka
Překlady z a do ukrajinštiny a ruštiny: Eliza Paś
Hudební vedení: Eliza Paś, Zane Perkone
Na Ukrajinu za písněmi a příběhy se vypravili: Eliza Paś, David Zelinka
Na přípravě představení spolupracovala: Karolína Plachá

Hrají: Eliza Paś, Zane Perkone, Veronika Slámová, Radim Klásek, David Zelinka
Představení předchází malé uvedení do ukrajinských kulturních dějin, které přednese literární historik, profesor Martin C. Putna: „Ukrajina: země stará či nová, evropská či ruská?“

Martin C. Putna
je literární historik a kritik, překladatel, zpěvák, moderátor a pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Kromě úvodní přednášky se rovněž zapojí do moderované diskuse, která bude následovat po představení.

Diskusi moderuje Filip Němeček, kazatel chomutovského sboru Českobratrské církve evangelické.

„Pardubicko-pražský soubor Teď, nádech a leť připravil mimořádně silnou inscenaci Slepice není pták, Ukrajina není cizina – silně politické divadlo o situaci na Ukrajině výjimečné v kontextu celého českého divadla tím, jak citlivě a naléhavě zároveň dovede předestřít problém, aniž by sugerovalo předem daný názor. Je to divadlo palčivé, bolavé, naléhavé – a zcela mimořádně poctivé.

Michal Zahálka

„Českému souboru se velmi dobře podařilo představit mimořádnou složitost válečné situace na východě Ukrajiny. Aby jí pochopili, vypravili se na místa událostí, hovořili s účastníky všech stran konfliktu. Výsledkem je dojemné, ale přesto nesentimentální představení Slepice není pták, Ukrajina není cizina, které odkazuje k tomu, co řekl Artur Klinau – ukrajinská válka se týká všech…“

Edwin Bendyk (PL)

„Soubor Teď, nádech a leť směřuje k určité slovanské těžkosti a kuchyňskému naturalismu, jehož vrcholným zhmotněním se stane uvařený hrnec boršče. Výpovědi posbírané ve válečné zóně na Ukrajině sestávaly z fragmentárních a heterogenních textů a obrazů, které ve svém celku nebyly angažované „pro“ ani „proti“, zato velmi explicitně mířily k ceně, hodnotě i vědomí křehkosti lidského života. Ukázaly mnohem komplikovanější obrázek reality, než jak ji běžně vidíme v médiích.“

Vojtěch Bárta